U organizaciji Kliničko-bolničkog centra Berane i Crnogorskog oftalmološkog društva, juče je, u amfiteatru Doma zdravlja Berane, održana tribina povodom otvaranja trećeg Anti-VEGF (engl. Anti-Vascular Endothelial Growth Factor) centra u državi.
Pozdravljajući prisutne, stručni skup otvorio je dr Milorad Magdelinić, direktor KBC Berane, koji je kazao da ustanova na čijem je čelu bilježi konstantan napredak u uvođenju terapijskih i dijagnostičkih procedura povećanjem kadrovskih kapaciteta, nabavkom nove opreme i poboljšanjem infrastrukture. „Pandemija hroničnih nezaraznih bolesti, dijabetesa i vaskularnih oboljenja, kao i značajno unapređenje dijagnostike komplikacija pomenutih bolesti, dovela je do neuporedivo veće potrebe liječenja pacijenata savremenom Anti-VEGF terapijom. Na inicijativu Crnogorskog oftalmološkog društva, a u cilju poboljšanja oftalmološke zdravstvene zaštite i njene dostupnosti pacijentima bilo je neophodno da se pored centara u Podgorici i Nikšiću otvori i treći Anti-VEGF centar u Beranama“, kazao je Magdelinić i dodao da su za početak rada centra pribavljene neophodne saglasnosti Ministarstva zdravlja i Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore, te da sada u saradnji sa Klinikom za očne bolesti KCCG slijedi obuka medicinskog kadra koji će primjenjivati terapiju.
U ime Crnogorskog oftalmološkog društva prisutnima se obratio predsjednik dr Nikola Cvijović koji je saopštio da u posljednih deset godina svjedočimo ekspanziji oftalmologije u dijagnostičkom i terapijskom pristupu i da se samim tim ukazala potreba i za decentralizacijom mjesta pružanja tih vrsta usluga formiranjem novih centara poput centra u Beranama. Cvijović je naveo podatke da su oftalmolozi KCCG tokom 2024.godine hirurški zbrinuli 5.104 pacijenata, od čega su izvedene 2.523 operacije katarakte, 67 operacije glaukoma, 261 operacija zadnjeg segmenta oka, 367 operacija okuloplastična hirurgije i 1.583 aplikacije injekcija Anti-VEGF terapije.
Prezentujući protokol sprovođenja Anti-VEGF terapije, dr Jasmina Novalić – Međedović, oftalmolog KBC Berane, kazala je da je riječ o primjeni lijekova sa anti-vaskularnim endotelijalnmi faktorom rasta u liječenju bolesti oka, sa ciljem da se u ishemičnom tkivu oka spriječi stvaranje novih krvnih sudova - neovaskularizacija. „Anti-VEGF lijekovi zaustavljaju rast novih krvnih sudova u oku, čime se smanjuje rizik od krvarenja, curenja, stvaranja ožiljaka i daljeg gubitka vida“ kazala je Novalić Međedović i dodala, da terapija počinje primjenom lijeka u tri doze, koje se daju svaka u razmaku od mjesec dana. Lijekovi se u obliku injekcija ubrizgavaju u staklasto tijela kroz beonjaču u operacionoj sali, a pacijent odmah nakon primljene injekcije i stavljanja antibiotskih kapi za oči odlazi kući sa gazom i zavojem na tretiranom oku, koje nosi do kontrole narednog dana.